استاندارد ورق های استیل, استاندارد ورق های فولادی

فولاد فریتی(گروه ۴۰۰)

فولاد ضد زنگ فریتی

 

گریدهای ضد خوردگی فریتی علاوه بر اینکه در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاوم هستند، در برابر استرس و ترک خوردگی هم خصوصیت فوق العاده ای از خود نشان می دهند. اگر چه این فولادها مغناطیسی هستند، اما با استفاده از عملیات حرارتی سخت نمی‌شوند. آنها دارای مقاومت در برابر خوردگی بالاتر نسبت به گریدهای مارنزیتی هستند، اما این ویژگی بیشتر از گریدهای آستنیتی می‌باشد. این گریدها فولادهای کرومی بدون هیچ نیکلی می باشند و اغلب برای دکورهای تزئینی، سینک ظرفشویی و برخی از کاربردهای خودرو مانند سیستم های اگزوز استفاده می شود.

این فولادها درصد کروم بالایی دارند (تا ۲۷٪) و مغناطیسی اند. مقاومت به خوردگی خوب دارند ولی انعطاف پذیریشان از فولادهای زنگ‌نزن آستینتی کمتر است. فولادهای زنگ‌نزن فریتی با سردکاری سخت می‌شوند و قابل عملیات حرارتی نیستند.

فولاد های فریتی استاندارد حاوی ۱۰.۵ تا ۲۷ درصد کروم و بدون نیکل هستند. و میزان کربن آنها پایین می باشد (کمتر از ۰.۲ درصد). این نوع فولاد ضد زنگ به دلیل عدم وجود نیکل ارزانتر از فولاد آستنیتی می باشد و مقاومت بالایی دربرابر خوردگی دارد. اما قابلیت جوش پذیری کمی دارند و شکل پذیر هم نیستند. آنها از طریق عملیات حرارتی سخت نمی‌شوند، اما به طور قابل توجهی از طریق کار سرد سخت می شوند. هیچ کدام از گریدهای این دسته مغناطیسی نیستند.

گرید های فولاد فریتی

 

گرید ۴۳۰

یک گرید پایه که دارای مقاومت خوردگی کمتر نسبت به نوع ۳۰۴. این گرید دارای مقاومت در برابر مواد خورنده مانند اسید نیتریک، گازهای سولفور و بسیاری از اسیدهای آلی و مواد غذایی است.

گرید ۴۰۵

این نوع دارای محتوای کروم کمتری همراه با آلومینیوم اضافه شده است. این ترکیب شیمیایی به هنگام سرد شدن در دمای بالا از سخت شدن جلوگیری می کند. کاربردهای معمول عبارتند از مبدل های حرارتی.

گرید ۴۰۹

یکی از کمترین گریدهای ضد زنگ به علت کاهش محتوای کروم است. این نوع فقط برای قسمت های داخلی و خارجی در محیط های غیر خورنده استفاده می شود. کاربردهای معمول شامل مخازن خنک کننده است.

گرید ۴۳۴

این گرید دارای محتوای مولیبدن است که باعث بهبود مقاومت در برابر خوردگی می شوند. کاربردهای معمولی این نوع فولاد شامل ترمیم خودرو و اتصال دهنده ها است.

گرید ۴۳۶

این گرید حاوی کلومبیوم برای مقاومت در برابر خوردگی و حرارت، می‌باشد.

گرید ۴۴۲

با توجه به افزایش محتوای کروم، مقاومت در برابر پوسته پوسته شدن را افزایش داده است. کاربردهای این گرید شامل قطعات کوره و بخاری است.

نوع ۴۴۶

برای افزودن مقاومت در برابر خوردگی و پوسته پوسته شدن در دمای بالا، مقدار زیادی کروم افزوده شده است. این گرید برای مقاومت در برابر اکسیداسیون بسیار بالا در یک محیط سولفوریک، بسیار خوب است.

خانواده فولادهای زنگ‌نزن فریتی

 

St.steel 430-S43000: مصارف عمومی (گرید پایه گروه فریتی)، چکش پذیری بسیار بالا و مقاومت به خوردگی عالی

 1. St.steel 405-S40500: کاهش C و افزودن Al برای ممانعت از سخت شدن در اثر سرد شدن از دمای بالا
 2. St.steel 409-S40900: دارای C کمتر که در در اگزوز اتومبیل‌ها به کار گرفته می‌شود
 3. St.steel 429-S42900: اندکی Cr کمتر برای جوش پذیری بهتر
 4. St.steel 430F-S43020: افزودن S و P برای بهبود ماشین کاری
  1. St.steel 430F Se-S43023: افزودن Se برای سطوح ماشین کاری بهتر
 5. St.steel 434-S43400: افزودن مولیبدن برای بهبود مقاومت به خوردگی
  1. St.steel 436-S43600: افزودن Nb, Mo و Ta برای بهبود مقاومت به خوردگی و حرارت
 6. St.steel 439-S43900: کاهش C و افزایش Ti برای جلوگیری از رسوب کاربید
 7. St.steel 442-S44200: افزایش Cr برای بهبود مقاومت به پوسته‌ای شدن
  1. St.steel 446-S44600: افزایش Cr (تا ۲۷٪ و در برخی آلیاژها بیش از ۳۰٪) برای بهبود مقاومت به پوسته‌ای شدن
 8. St.steel 444-S44400: کاهش C و افزایش Mo برای بهبود مقاومت به خوردگی؛ افزودن Ti و Nb

 

فولاد فریتی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *