استاندارد ورق های فولادی

استاندارد ورق های سیاه

ورق سیاه یا ورق نورد گرم

 

به طور کلی ورق های فولادی به دو شیوه نورد گرم و سرد تولید می شود. تفاوت ورق های فولادی نورد گرم و نورد سرد در نوع عملیات نورد است که موجب تفاوت در مشخصات فیزیکی و رفتاری محصول می شود از همین رو دقت به نوع شیوه تولید محصول و انتخاب آن متناسب با نوع کاربرد از اهمیت بالایی برخوردار است. در مقاله ی پیش رو که تنها ۴ دقیقه از زمان شما را خواهد گرفت به بررسی کامل مشخصات و استاندارد ورق های فلزی خواهیم پرداخت. در یک دسته بندی کلی در دنیای متنوع ورق ها هفت نوع ورق فولادی وجود دارد.

آهن آلات به دو دسته صنعت و ساختمانی تقسیم می شوند و همان طور هم که در ابتدای متن به آن اشاره شد از دو روش نورد سرد و نورد گرم تهیه می شوند. خروجی نورد گرم « ورق سیاه » است و این نام برگرفته از شکل ظاهری آن است یعنی این که فولاد در دمای بسیار بالایی در کوره ها ذوب می شود که از نظر ظاهری رنگ آن تیره و مات می شود و این رنگ متمایل به سیاه می باشد.

تختال ها را در دمای ۱۲۸۰ درجه سانتی گراد در کوره ها گرم می کنند تا ضخامت آن را بین ۱٫۲ تا ۱۶ میلی متر برش دهند و به صورت کلاف بسته بندی کنند. طول این محصول بین یک تا ۱۲ متر متغیر است. عرض این محصول نیز در چهار سایز ۱۰۰ و ۱۲۵ ، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متر تولید می شود و ضخامت آن از ۱٫۵ تا ۱۰۰ میلی متر می باشد و استاندارد ورق سیاه با ST37 شناخته می شود. ابعاد این محصول تنوع بیشتری دارد و از ۲۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر تا ۱۲۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر متغیر است.

ST37

ورق ST37

یکی دیگر از انواع این محصولات شیت های فولادی تولید شده به شیوه نورد گرم می باشد. شیت های تولید شده به شیوه نورد گرم به نام ورق سیاه شناخته می شود و دو نوع ورق سیاه معمولی ( دارای استاندارد st37 ) و ورق سیاه صنعتی ( دارای استاندارد st52 ) دارد. همانگونه که از نام این محصولات مشخص است ورق سیاه معمولی بیشترین کاربرد را در صنعت ساخت و ساز و کاربرد شیت های صنعتی اغلب در صنعت پتروشیمی ، صنعت مخزن سازی ، صنعت سد سازی و… می باشد. عرض های در نظر گرفته شده در این محصول متناسب با ضخامت محصول در نظر گرفته می شود که به طور کلی اندازه های ۱۰۰ – ۱۲۵ – ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متر برای این محصولات در نظر گرفته می شود.

از ورق های فولادی به دو صورت رول و شیت تولید و روانه بازار می گردد. که اغلب ورق های رول قابل سفارش در طول های مورد نیاز مشتریان می باشد. ضخامت استاندارد ورق فولادی از ۱.۵ میل تا ۱۰۰ میلیمتر در نظر گرفته می شود.

جدول استاندارد وزنی ورق سیاه

ردیفطول (میلیمتر)عرض(میلیمتر)ضخامت(میلیمتر)وزن(کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۴۶۴
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۵۸۰
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۶۹۶
۶۶۰۰۰۱۵۰۰۸۵۷۶
۷۶۰۰۰۱۵۰۰۱۰۷۲۰
۸۶۰۰۰۱۵۰۰۱۲۸۶۴
۹۶۰۰۰۱۵۰۰۱۵۱۰۸۰
۱۰۶۰۰۰۱۵۰۰۲۰۱۴۴۰
۱۱۶۰۰۰۲۰۰۰۲۰۱۹۲۰
۱۲۶۰۰۰۲۰۰۰۲۵۲۴۰۰

 

جدول ترکیب شیمیایی ST37

 ترکیبات شیمیایی ST37 ، %
گریدضخامت (t)CPS
ST37 ≤۱۶mm≤۰.۱۷≤۰.۰۵≤۰.۰۵
۱۶<t≤۱۰۰≤۰.۲۰≤۰.۰۵≤۰.۰۵

 

جدول مشخصه مکانیکی ورق های ST37

 مشخصه مکانیکی ST37 ، %
گریدضخامت (t)استحکام تسلیماستحکام کششیافزایش طول
ST37mmMin MPaMPaMin %
≤۱۶۲۳۵۳۶۰-۵۱۰۱۷
۱۶<t≤۳۰۲۲۵۳۴۰-۴۷۰
۳۰<t≤۴۰۲۱۵
۴۰<t≤۶۳۲۰۵
۶۳<t≤۱۰۰۱۹۵
≥۱۰۰۱۹۵

کاربرد ورق ST37

کاربرد ورق ST37 در صنایع مختلف می‌باشد. از عمده کاربردهای آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سازه‌های ساختمانی
 • ساخت مقاطع فولادی مانند پروفیل ، میلگرد ، نبشی
 • صفحه ستون ساختمان
 • لوازم خانگی مانند یخچال و ماشین لباسشویی
 • ساخت نبشی و ناودانی
 • بدنه خودرو
 • ساخت دستگاه صنعتی
 • ورق پانچ و صفحات مشبک

 

فرمول محاسبه وزن ورق آهن:

طول *عرض*ضخامت* چگالی آهن= وزن 

در نتیجه شما با داشتن طول و عرض و ضخامت ورق مورد نظر خود و ضرب کردن آن در چگالی آهن که معادل ۷.۸۵ است، میتوانید وزن ورق آهن را محاسبه کنید.

به طور مثال: وزن ورق آهن ۱ میل به طول و عرض ۱متر*۲متر = ۱۵.۷ kg

با دانستن  نحوه محاسبه وزن ورق آهن شما میتوانید قیمت ورق آهن ۱ میل تا ۱۰۰۰ میلی متر را با توجه به وزن آن به راحتی بدست بیاورید.

 

دانلود استاندارد-DIN 17100

 

ورق ST52

 

ورق ST52 رول ، صفحات فولادی  با استحکام کششی بالا متشکل از فولادهایی با محتوای کربن کم هستند. از مشخصات ورق ST52 می‌توان به استحکام کششی و سختی خوب ، قابلیت انعطاف پذیری قابل توجه و قابلیت پردازش بسیار خوبی اشاره کرد. این ورق در سازه هایی که فرآیند جوشکاری در آن دخیل است ، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. البته هنگام خرید ورق ST52  در بازار، به عنوان ورق سیاه نیز می‌شناسند. لازم به ذکر است که خاصیت ارتجاعی این ورق به دلیل وجود عنصر آلیاژی منگنز است.

 این نوع فولاد که به عنوان فولاد منگنز کم کربن نیز شناخته می شود از مقاومت بالا در برابر ضربه (همچنین در دماهای زیر صفر) برخوردار بوده و در شرایط مختلف به راحتی قابل جوشکاری است. فولاد کم آلیاژ نسبتا چگالی پایین تری دارد. بنابراین هنگامی که کاهش وزن سازه در اولویت باشد می توان این فولاد را در کاربردهای سازه ای بکار برد.

این ورق سیاه که با نام کامل St52-3N و استاندارد ۱.۰۵۷۰ هم شناخته شده است، به صورت مقاطع دیگر مانند تسمه ، میلگرد و چهارپهلو نیز تولید و قابل عرضه می باشد. از آنجا که ورق ST۵۲ در صنایع مادر کاربرد زیادی دارد به آن ورق زیربنایی صنعت نیز گفته می شود.

 

ST52

مشخصات ورق st52

جدول زیر ترکیب شیمیایی ورق ST۵۲ را نشان می دهد:

جدول ترکیب شیمیایی ورق ST52

MoCrSPNiMnSiC
۰/۰۸۰≥۰/۰۳۰≥۰/۰۱۵≥۰/۰۲۵≥۱/۸-۲/۲۱/۴۰-۱/۶۰۰/۳۰-۰/۵۵۰/۱۷-۰/۲۰

 

خواص مکانیکی ورقst52 

 • چگالی [g/cm۳] : ۸
 • ضریب الاستیسیته [۱۰۳ x N/mm۲]: ۲۱۰
 • سخت شدن از دمای ۸۶۰-۸۹۰ درجه سانتی گراد شروع می شود و پس بوسیله آب یا روغن کوئنچ می شود.
 • دمای فرجینگ ورق ST52 ۸۵۰- ۱۰۵۰ درجه سانتی گراد است.

خواص مکانیکی این نوع فولاد را می توان با پرداختن به دو پارامتر تنش تسلیم و مقاومت کششی بررسی کرد. در اصل ، مقاومت کششی با حداکثر استرس اندازه گیری می شود که فولاد در هنگام کشش یا کشیدن قبل از شکستن در برابر آن مقاومت می کند و تنش تسلیم حداکثر استرس است که می تواند قبل از شروع دائمی تغییر شکل اعمال شود که تقریبی از حد الاستیک فولاد است.

این نوع فولاد دارای خواص مکانیکی تنش تسلیم برابر با ۳۵۵ نیوتن بر میلیمتر مربع و مقاومت در برابر کشش ۴۹۰ تا۶۳۰ نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد. این ماده در مقایسه با معادل کم کربن آن ، دارای خاصیت عالی در شکل گیری سرد است. ST52-3 معادل S355JR و S355J2 است.

این فولاد علاوه بر ویژگیهایی که در بالا ذکر شد از خصوصیت های مورد توجه دیگری مانند مقاومت در برابر پیچش و خمش، تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی بهره مند است. به همین دلیل از این ورق در کاربردهای زیربنایی مختلفی در صنایع مهم استفاده می شود. در ادامه این مطلب و در بخش بعدی با کاربردهای مهم ورقst-52  در صنایع آشنا خواهید شد.

کاربرد ورق st52 رول

از موارد استفاده این نوع فولاد می توان به ساخت سازه های فلزی  ( بدلیل قابلیت جوش پذیری خوب) ، لوله کشی یا ساخت خطوط لوله انتقال، ساخت مخازن مخازن تحت فشار ، ساخت و ساز های عمرانی و مهندسی سازه های زیرزمینی ، سازه های پل ، سازه های دریایی ، ساخت انواع کانتینر ، ساخت خودرو و ماشین سازی، ساخت جرثقیل ها؛ اجزای پلت فرم ها؛ تجهیزات بالابر، توربین های بادی و ساخت و سازهایی که احتیاج زیادی به  جوشکاری دارند اشاره کرد.

ورق ST ۵۲ کاربردهای فراوانی دارد از جمله :

 • استفاده در قطعات ماشین
 • تجهیزات موبایل
 • جرثقیل، بازوی بیل
 • ساختمان سازی
 • پل ها
 • پروژه های سازه ای
 • ساخت ریل ها
 • دیواره دستگاه های صنعتی

انواع ورقst-52  رول

رایج ترین نوع ورق st52  رول، گرید st52-3 است که ترکیب شیمیایی این آلیاژ را می توان به صورت تقریبی با داشتن کمتر از ۲۲/۰ درصد کربن، کمتر از ۵۵/۰ در صد سیلیسیم، کمتر از ۶/۱ درصد منگنز، کمتر از ۰۲۵/۰ درصد فسفر، کمتر از ۰۲۵/۰ سولفور، کمتر از ۰۵/۰ درصد وانادیم، کمتر از ۰۳/۰ درصد نیوبیم، کمتر از ۰۳/۰ درصد تیتانیوم و مابقی آهن تعریف کرد.

ورق کربن استیل  ST52 در انواع تولید داخل و فولاد وارداتی در بازار فولاد ایران عرضه شده و به فروش می رسد. این ورق ها معمولا در ضخامت های ۸ تا ۱۵۰ میلیمتر، عرض های از ۱۱۰۰ تا ۴۵۰۰ میلیمتر و طول های از ۲۵۰۰ تا ۲۴۰۰۰ میلیمتر عرضه می شوند که عموما در ایران صرف صنایع مخزن سازی و ساختمانی می گردند.

ورق ST52 رول در اصل یک فولاد سازه ای با آلیاژ کم و با استحکام بالا است که می تواند با سایر فولادهای قابل جوشکاری جوش داده شود. این صفحات فولادی مطابق تقاضا و نیاز مشتری در اشکال و اندازه های مختلف موجود است. به دلیل کم بودن کربن این ورق فولادی، این ورق دارای خاصیتی مانند مقاومت در برابر خوردگی است. این صفحات معمولا در حالت نورد یا نرمال عرضه می شود. لازم است بدانید که این ورق سیاه، عملکرد بسیار خوبی را در دمای بالا و پایین دارد.

استاندارد ورق ST52

Brand NameLH No.Mat. No.DINENAISI
ST52-3۵۶۲۱.۰۵۷۰St52-3N

در زیر جداول و اطلاعات مهم ورق های فلزی را برای شما فراهم کرده ایم :

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *