استاندارد ورق های استیل

ورق استیل 420

مشخصات ورق استیل ۴۲۰

 

ورق استیل ۴۲۰ که در استاندارد DIN  با نام فولاد ۱.۴۰۲۱ شناخته می شود ، جزء ورق های استیل بگیر فولاد های مارتنزیتی مقاوم در برابر خوردگی و دما می باشد . گرید ۴۲۰ یک استیل ضد زنگ می باشد که در تمام شرایط مغناطیسی است. ورق استیل ۴۲۰ نوع اصلاح شده استیل ۴۱۰ است که برای افزایش سختی حاوی کربن بیشتری است و می تواند بوسیله عملیات حرارتی سخت شود و نسبت به استیل ۴۱۰ از استحکام و مقاومت در برابر پوسیدگی بیشتری برخوردار است .

این  گرید از استنلس استیل ها در شرایط عملیات حرارتی نیز بیشترین مقاومت در برابر خوردگی خود را حفظ می کند زیرا حاوی حداقل ۱۲ درصد کروم است که به ۴۲۰ خواص مقاومت در برابر خوردگی کافی می دهد. با این وجود مقاومت به خوردگی این فولاد در مقایسه با فولادهای زنگ نزن آستنیتی پایین تر است، اما خواص مکانیکی بالاتری دارد.

خواص مکانیکی و فیزیکی

دمای تمپر بیش از ۳۷۰ درجه سانتیگراد برای استیل ۴۲۰ توصیه نمی شود . همچنین این نکته را مد نظر داشته باشید که ورق استیل ۴۲۰ باید حتما از قبل پخته شود و بعد از جوشکاری آنیل کاری شود.

ورق استیل 420 موجود در انبار فولاد مارکتاستیل ۴۲۰ قابلیت شکل پذیری خوبی در شرایط آنیل دارد و می تواند تا ۵۰ RHC سخت تر شود. حداکثر مقاومت خوردگی این استیل زمانی ظاهر می شود که سطح آن جلا داده شده باشد و یا سخت شده باشد. گرید ۴۲۰ قابلیت ماشینکاری خوبی دارد اما اگر بیش از ۳۰ RHC سخت شده باشد ، ماشینکاری آن دشوارتر می شود.

استیل ۴۲۰ در مقاطع مختلفی از جمله میلگرد استیل مورد استفاده قرار میگیرد . از فولاد ضد زنگ ۴۲۰ زمانی که استحکام، چقرمگی، مقاومت به سایش و مقاومت به خوردگی به صورت همزمان نیاز باشد، استفاده می شود. یکی از اصلی ترین کاربردهای گرید ۴۲۰ استفاده در ساخت کارد و چنگال است بدلیل اینکه این گرید از استیل ها قابلیت پولیش بسیار خوبی است.

خواص فیزیکی و همچنین قیمت ورق استیل ۴۲۰ به شدت به فرایند درست کردن و آبدیده کردن مواد بستگی دارد.

ترکیب شیمیایی استیل ۴۲۰

در جدول زیر می توانید ترکیب شیمیایی ورق استیل ۴۲۰ را مشاهده کنید:

 

کربن منیزیوم فسفر سولفور سیلیسیوم کروم
.۱۶-.۲۵ ۱.۵۰ Max .۰۴۰ Max .۰۱۵ Max ۱.۰ Max ۱۲.۰-۱۴.۰

ویژگی های مکانیکی

ویژگی های مکانیکی ورق استیل ۴۲۰ به شرح زیر می باشد :

 

استحکام کششی تنش تسلیم سختی چگالی (kg/dm3) انبساط حرارتی
۷۰۰ N/mm2 Max ۴۵۰ N/mm2 Max ۲۲۵ Max (HB) ۷.۷۰ ۲۰ – ۱۰۰ °C

کاربرد های استیل ۴۲۰

کاربردهای رایج استیل ۴۲۰ عبارتند از:

  • بوشینگ، ابزارهای دندانپزشکی و جراحی
  • قطعات پمپ
  • اجزای شیرآلات و شفت
  • ساخت ابزار و تیغه های برشی
  • ساخت کارد و چنگال
  • چرخ دنده
  • صنعت خودرو
  • تجهیزات هیدرولیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *