استاندارد ورق های استیل

ورق استیل 430

مشخصات ورق استیل ۴۳۰

 

بر خلاف استیل های ۳۰۴ و ۳۱۶ ، استیل های سری ۴۰۰ از نوع فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی هستند و مانند بسیاری از فولادها قابلیت سختی پذیری از طریق عملیات حرارتی کوئنچ – تمپر را دارا می باشند . همچنین ساختار مارتنزیتی آنها سبب جذب آهنربا شده لذا در اصطلاح به استیل (( بگیر)) معروف هستند.  این فولادها دارای حداقل ۱۱.۵ درصد کروم می باشند.

یکی از رایج ترین و ارزان ترین انواع ورق استیل، ورق استیل بگیر ۴۳۰ می باشد که در دو نوع مات و براق در بازار موجود است . استنلس استیل گرید ۴۳۰ که با شماره استاندارد ۱.۴۰۱۶ شناخته شده است، جزء فولادهای کم کربن، نرم و حاوی مقدار قابل توجهی کرم است و قابلیت عملیات حرارتی ندارد. این استیل به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و انعطاف پذیری خوب معروف است. همچنین دارای خاصیت مغناطیسی بوده و جذب آهن ربا می شود. و با توجه به مقاومت آن در برابر اسید نیتریک می توان در کارهای شیمیایی خاص از آن استفاده کرد. به طور کلی، مقاومت به خوردگی استنلس استیل های سری ۴۰۰ نسبت به استنلس استیل های سری ۳۰۰ (استیل های آستنیتی) پایین تر است.

گرید ۴۳۴ دارای ویژگی های مشابه ۴۳۰ است، اگرچه این یک نسخه حاوی مولیبدنوم است . وجود مولیبدنوم باعث افزایش مقاومت خوردگی استیل می شود.

از مهمترین پارامترها در انتخاب ورق ۴۳۰ می توان به ابعاد ورق استیل به متر , ضخامت ورق به میلیمتر , و طول ورق که به صورت ۶ متری و ۳ متری و یا رول  و آلیاژ ۴۳۰ و ۴۱۰ می توان اشاره کرد، که تمام این موارد در محاسبه قیمت ورق استیل ۴۳۰ نقش مهمی دارند.

ویژگی های کلیدی

بخش های زیر مشخصات ورق استیل ۴۳۰ را تحت پوشش ASTM A240 / A240M ارائه می دهند.

ترکیب بندی

ترکیبات شیمیایی عناصر مختلف گرید ۴۳۰ استنلس استیل در زیر جدول بندی شده است.

جدول ترکیب شیمیایی استیل ۴۳۰

 

Fe Cr(%) S(max%) P(max%) Si(max%) Mn(max%) C(%)
balance ۱۶ ۰.۰۳ ۰.۰۴ ۱ ۱ ۰.۱۲

 

خصوصیات مکانیکی

همچنین خواص مکانیکی استیل ۴۳۰ در جداول ذیل نشان داده شده است.

 

جدول خواص مکانیکی استیل ۴۳۰

سختی(Rb) ازدیاد طول (درصد) استحکام تسلیم(MPa) استحکام کششی(MPa)
۸۵ ۲۲ ۳۱۰ ۴۸۳

مقاومت حرارتی

 

از دیگر مشخصات ورق استیل ۴۳۰ می توان به مقاومت حرارتی آن اشاره کرد. استنلس استیل ۴۳۰ قادر به مقاومت در برابر اکسیداسیون تا ۸۷۰ درجه سانتیگراد (۱۵۹۸ درجه فارنهایت) در استفاده متناوب، و بیش از ۸۱۵ درجه سانتیگراد (۱۴۹۹ درجه فارنهایت) در استفاده مداوم است. این گرید در دمای اتاق تمایل به شکنندگی دارد، به ویژه هنگامی که برای مدت زمان طولانی در محدوده ۴۰۰-۶۰۰ درجه سانتیگراد (۷۵۲-۱۱۱۲ درجه فارنهایت) گرم شده است. این مسئله را می توان با آنیل کردن یا فرایند بازپخت خنثی کرد.

مقاومت در برابر خوردگی

 

همه ی گرید های فریتیک، از جمله استنلس استیل ۴۳۰، مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارند. ورق ۴۳۰ دارای مقاومت خوبی در برابر خوردگی مواد متعدد از جمله برخی اسید های ارگانیک و اسید نیتریک است. مقاومت در برابر خوردگی استیل ۴۳۰ در شرایطی که به خوبی صیقل شده باشد به حداکثر می رسد. مقاومت استیل ۴۳۰ در برابر خوردگی و سختی بسیار شبیه به گرید ۳۰۴ است.

عملیات حرارتی

 

آنیلینگ محلول را می توان با حرارت دادن فولاد ضد زنگ گرید ۴۳۰ ،از ۸۱۵ تا ۸۴۵ درجه سانتیگراد انجام داد. سپس باید به آهستگی تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد در کوره سرد شود، و پس از آن به وسیله خنک کننده های هوا به شیوه ای سریع بین ۵۴۰ و ۴۰۰ درجه سانتیگراد خنک می شود.

این استیل ضدزنگ نمی تواند توسط عملیات حرارتی سخت شود.

 

جوشکاری

 

برای انجام هر نوع جوشکاری، استنلس استیل ۴۳۰ باید از قبل در دمای ۱۵۰-۲۰۰ درجه سانتیگراد گرم شود. در صورت ضعف در فلز جوش داده شده، منطقه خاص می تواند پس از جوشکاری در دمای ۷۹۰-۸۱۵ درجه سانتیگراد مجددا جوش داده شود؛ با این حال تصفیه دانه اتفاق نخواهد افتاد.

ساخت

 

استنلس استیل گرید ۴۳۰ دارای میزان سختی کمی است که باعث خم شدن و شکل گیری آسان می شود. با این حال، میزان چکش خواری کم، انجام عملیات بسیار شدید را دشوار می کند.

کاربرد

 

ورق استیل ۴۳۰ کاربرد های بسیاری دارند که از این بین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روکش ماشین ظرفشویی
  • پانل های کابین یخچال
  • عناصر اتصال دهنده و بست ها
  • اجاق گاز و ترانسفورماتور دودکش
  • سیم کشی و صنعت خودرو سازی
  • ساخت لولا
  • ساخت وسایل خانگی
  • پنل های سقفی
  • ساخت داخل خودروها

کاربرد اصلی گرید ۴۳۰F، استفاده مکرر در قطعات ماشینکاری است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *