استاندارد ورق های استیل

استاندارد استیل 309

استیل ۳۰۹

 

استنلس استیل ها، فولادی با عیار بالا هستند که با توجه به وجود مقدار زیادی کروم ، دارای مقاومت بیشتری نسبت به فولادهای دیگر هستند. بر اساس ساختار بلوری آنها، بیشتر به فولادهای فریتی ، آستنیتی و مارتنزیتی تقسیم می شوند. در ادامه استاندارد استیل ۳۰۹ را بیشتر توضیح می دهیم.

این نوع ورق ها نیز تا حرارت حدود ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل کرده و دربرابر زنگ زدگی نیز مقاوم هستند.

آنالیز شیمیایی استیل ۳۰۹

FeNi(%)Cr(%)S(max%)P(max%)Si(max%)Mn(max%)C(max%)Grade
balance۱۲-۱۵۲۲-۲۴۰.۰۳۰.۰۴۵۰.۷۵۲.۰۰.۲۳۰۹
balance۱۲-۱۵۲۲-۲۴۰.۰۳۰.۰۴۵۰.۷۵۲.۰۰.۰۸۳۰۹S

استیل ۳۰۹ از جمله استیل های آستنیتی کروم و نیکل دار است که مقاومت به حرارت و اکسیداسیون و حفظ استحکام در درجه حرارت بالا (مقاومت به خزش) و مقاومت به خوردگی از مهمترین ویژگی آن است. همچنین استیل ۳۰۹ در مقایسه با استیل ۳۰۴ از استحکام و مقاومت در برابر خوردگی بیشتری برخوردار است. استیل ۳۰۹ سختی و قابلیت جوشکاری مناسبی داشته است اما قابلیت سخت کاری از طریق عملیات حرارتی را ندارد. گرید ۳۰۹S  کم کربن استیل ۳۰۹ است که قابلیت جوشکاری بالاتری نسبت به استیل ضد زنگ ۳۰۹ دارد.

ورق استیل ۳۰۹ دارای استانداردهای مختلفی است که عبارتند از:

ASTM……..A 240
ASME……..SA 240
AMS……….۵۵۲۳

مشخصات مکانیکی فولاد ضد زنگ (استیل) گرید ۳۰۹

انرژی ضربه آیزود (J)سختی(Rb)ازدیاد طول (درصد)استحکام تسلیم

(MPa)
استحکام کششی

(MPa)
۱۴۰۸۵۴۵۳۴۵۶۵۵

قابلیت جوشکاری

استیل های گرید ۳۰۹ بدلیل ساختار آستنیتی قابلیت جوشکاری مناسبی دارند،و جوشکاری مقاومتی گزینه خوبی برای این استیل می باشد اما جوشکاری به روش اکسی استیلن برای این آلیاژ از فولاد توصیه نمی شود. به طور خلاصه ورق استیل ۳۰۹ می تواند بوسیله اکثر فرایندهای جوش استاندارد از جمله TIG, PLASMA, MIG, SMAW, SAW  وFCAW جوشکاری شود.

مقاومت در برابر خوردگی

استیل ۳۰۹ از مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی برخوردار است. همچنین در محیط های اسیدی مقاومت به خوردگی بسیار خوبی دارد لذا جهت نگهداری و حمل و نقل اسید نیتریک ، اسید سولفوریک، اسیدهای ترکیبی، اسید استیک، اسید سیتریک و … استفاده می شود، اما ورق استیل ۳۰۹ برای استفاده در محیط های مرطوب طراحی نشده است.

البته در مقایسه با استیل ۳۰۴ ، در محیط های دریایی و آب های شور مقاومت به خوردگی بیشتری از خود نشان می دهد. استیل ۳۰۹ مقاومت به حرارت بسیار بالایی دارد و دمای اکسید شدن و زنگ زدن در آنها حدود ۱۰۹۳ درجه سانتیگراد می باشد. در مواقعی که نوسانات دمایی وجود دارد، برای  دماهای بالاتر از ۹۸۰ درجه سانتیگراد نباید استفاده شود.

قابلیت فرم پذیری

استیل ضد زنگ ۳۰۹ قابلیت فرم دهی، کشش و حکاکی خوبی دارد، اما در حالت کلی فرم پذیری استیل ۳۰۹ نسبت به اکثر استیل های سری ۳۰۰ پایین تر است. البته از طریق عملیات حرارتی آنیل می توان سختی آن را کاهش و فرم پذیری آن را افزایش داد.

سخت کاری

ورق استیل ۳۰۹ قابلیت سخت کاری از طریق عملیات حرارتی را ندارد، به همین دلیل جهت افزایش سختی و استحکام در برخی از موارد بر روی آن کار سرد انجام می دهند.

بازپخت (آنیل کردن)

استنلس استیل ۳۰۹ در بازه دمای ۱۰۳۸-۱۱۲۱ درجه سانتیگراد حرارت داده می شود و سپس آن را در آب کوئنچ می کنند ( سرد کردن سریع فولاد) که به این فرایند بازپخت یا آنیل کردن می گویند.

کاربرد

استنلس استیل ۳۰۹ در موارد زیر کاربرد دارد:ورق استیل 309

  • المان های حرارتی
  • قطعات کوره
  • مبدل های حرارتی
  • نیروگاه ها
  • سایر وسایل حمل و نقل با درجه حرارت بالا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *