استاندارد ورق های استیل

استاندارد استیل 310

استیل ۳۱۰

استنلس استیل ۳۱۰ ، آلیاژی است با ترکیبی از خواص شکل پذیری خوب و قابلیت جوشکاری، که برای شرایط با دمای بالا طراحی شده است. این آلیاژ در مقابل حرارت مداوم در دماهای بالاتر از ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد موجب کاهش گازهای سولفور می شوند. همچنین برای سرویس های متناوب تا دماهای بالاتر از ۱۰۴۰ درجه کاربرد دارند، پس میتوان گفت مهم ترین ویژگی ورق استیل ۳۱۰ نسوز بودن و قابلیت استفاده از آن در دماهای بالا است. همچنین استیل ۳۱۰ از نوع استیل های آستنیتی است و جذب آهن ربا نمی شود.

از استیل ۳۱۰S در زمانی که محیط کار در محدوده دمای کمتر از حدی که معمولا به آن «دمای بالا» می گویند مرطوب است، استفاده می شود.مقدار کربن کمتر استیل ۳۱۰S باعث کاهش مقاومت آن در درجه حرارت بالا در مقایسه با ۳۱۰ شده است. استیل ۳۱۰S  ورژن کم کربن استیل ۳۱۰ است که قابلیت جوشکاری بهتری داشته ولی استحکام دمای بالای آن در مقایسه با ۳۱۰ کمتر است. استیل ۳۱۰S، گزینه ای مناسب برای کاربردهای فوق سرد (کرایوژنیک) می باشد. این رده فولاد ضد زنگ، چقرمگی خود را در دمای فوق سرد حفظ می کند و همچنین در شرایط کرایط کرایوژنیک نفوذپذیری مغناطیسی پایینی خواهد داشت.

مانند سایر گرید های آستنیتی آنها دارای درجه سختی عالی حتی در درجه حرارت برودتی هستند، اگرچه گرید های دیگر نیز به طور معمول در این محیط استفاده شوند.استیل ۳۱۰L (و نسخه های اختصاصی این گرید)،  دارای حداکثر ۰.۰۳٪ کربن ۳۱۰ است، که گاهی اوقات برای محیط های خورنده خاص مانند تولید اوره استفاده می شود.

خواص مهم استیل ۳۱۰

این خواص برای محصولات مسطح (مانند پلیت، ورق یا کویل) تعیین شده است.خواص مشابه اما نه لزوما یکسان برای محصولات دیگر مانند لوله و نوار در مشخصات آنها مشخص شده است.

آلیاژ ۳۱۰ فولاد ضد زنگ آستنیتی است که در دمای بالا، خواص عالی با قابلیت جوش پذیری و شکل پذیری عالی را ترکیب می کند. به طور معمول برای مواردی که دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرد، کاربرد دارد، زیرا محتوای کروم و نیکل بالای آن، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت عالی در برابر اکسیداسیون و مقاومت در دمای بالا تا ۲۱۰۰ درجه فارنهایت را فراهم میکند. با توجه به محتوای بالای کروم و نیکل، این نوع گرید در بیشتر محیط ها از فولاد ضدزنگ ۳۰۴ یا ۳۰۹ برتر است.

جدول وزنی ورق استیل

ردیفطول ورق استیل (mm)عرض ورق استیل (mm)ضخامت ورق استیل (mm)وزن ورق استیل (kg)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۴۶.۲
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۵۸
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۶۱۰
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۷۱۱
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۸۱۳
۶۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۹۱۴
۷۲۰۰۰۱۰۰۰۱۱۶
۸۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۲۵۲۰
۹۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۵۲۴
۱۰۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۱۱۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸

مقاومت در برابر حرارت

چنانچه حرارت به صورت پیوسته باشد استیل ۳۱۰ می تواند تا دمای ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد در برابر اکسیداسیون و زنگ زدگی مقاومت داشته باشد و اگر حرارت متناوب باشد دمای اکسیداسیون استیل ۳۱۰ بیش از ۱۰۴۰ درجه سانتی گراد است. از دیگر ویژگی های استیل ۳۱۰ مقاومت خوب در برابر خستگی حرارتی و نوسانات دمایی است. در محیط هایی که گاز دی اکسید گوگرد در دمای بالا وجود دارد به طور گسترده ای از استیل ۳۱۰ استفاده می شود. به علت وجود رسوب کاربید کروم در محدوده دمای ۴۲۵-۸۶۰ °C، استفاده مداوم از استیل ۳۱۰ در این دما توصیه نمی شود، اما اغلب در دماهای بالا و پایین این محدوده به خوبی عمل می کند.

به طور کلی از استنلس استیل ۳۱۰ در دمای ۸۰۰ تا ۹۰۰ درجه سانتی گراد استفاده می شود. در دماهای بالاتر استیل ۳۰۴H  عملکرد بهتری خواهد داشت.

مقاومت در برابر خوردگی

میزان بالای کروم و نیکل در استیل ۳۱۰ علاوه بر افزایش مقاومت در برابر حرارت و نسوز بودن سبب افزایش مقاومت خوردگی، بخصوص در محیط های مرطوب شده است. استنلس استیل ۳۱۰ در دمای محیط در برابر اسید نیتریک و تا دمای ۴۲۵ درجه سانتی گراد در برابر نیترات ها مقاومت خوردگی خوبی دارد.

 

جدول آنالیز شیمیایی استیل ۳۱۰ و ۳۱۰S

FeNi(%)Cr(%)S(max%)P(max%)Si(max%)Mn(max%)C(max%)Grade
balance۱۹-۲۲۲۴-۲۶۰.۰۳۰.۰۴۵۱.۵۲.۰۰.۲۵۳۱۰
balance۱۹-۲۲۲۴-۲۶۰.۰۳۰.۰۴۵۱.۵۲.۰۰.۰۸۳۱۰S

عملیات حرارتی استیل ۳۱۰

معمولا بمنظور دستیابی به حداکثر مقاومت خوردگی ، آن را در محدوده دمایی ۱۱۵۰-۱۰۴۰ درجه سانتی گراد  حرارت می دهند و سریع سرد می کنند. همچنین استیل ۳۱۰ را پس از ۱۰۰۰ ساعت کار در دمای بالای ۶۵۰ درجه سانتی گراد آنیل می کنند تا رسوبات و کاربیدهای تشکیل شده حل شوند که در این صورت مقاومت به خوردگی و انعطاف پذیری آن افزایش می یابد.

جوشکاری استیل ۳۱۰

ویژگی های خوب ۳۱۰ قابلیت انجام همه روش های جوشکاری را برای آن فراهم کرده است. الکترود گرید ۳۱۰S به طور کلی برای جوشکاری فیوز توصیه می شود. معمولا برای جوشکاری گرید ۳۱۰ از روش جوش ذوبی و از الکترود ۳۱۰ استفاده می شود.

 

جدول خواص مکانیکی استیل ۳۱۰

ماکزیمم سختی(HB)ازدیاد طول (درصد)استحکام تسلیم
(MPa)
استحکام کششی
(MPa)
۲۱۷۴۰۲۰۵۵۱۵

کاربرد

استیل ۳۱۰ کاربرد های بسیاری دارند که از این بین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:ورق استیل 310

  •  قطعات کوره
  •  قطعات مشعل نفت
  •  جعبه کربورایزینگ
  •   مبدل های حرارتی
  • سیم مایع جوشکاری و الکترود
  • لوله های احتراق
  • پوشش های آنیلینگ (بازپخت)

مشخصات صفحات و ورق استیل و استاندارد ساخت Stainless Steel 310/310S

GradeStainless Steel 310/310S (UNS S31000/S31008)
StandardASTM A240 / ASME SA240
Width۱۰۰۰mm, 1219mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm, 2500mm, 3000mm, 3500mm, etc
Thickness۴ mm To 100 mm
Length۲۰۰۰mm, 2440mm, 3000mm, 5800mm, 6000mm, etc
Surface۲B, 2D, BA, NO.1, NO.4, NO.8, 8K, mirror, checkered, embossed, hair line, sand blast, Brush, etching, etc
FormSheets, Plates, Coils, Slatting Coils, Perforated Coils
FinishHot rolled plate (HR), Cold rolled sheet (CR), 2B, 2D, BA NO(8), SATIN (Met with Plastic Coated)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *