استاندارد ورق های استیل

استاندارد و انواع ورق استیل

استاندارد ورق استیل

 

استیل، آلیاژی است که از پایه آهن می باشد و کمتر از ۲ درصد کربن دارد. میزان کربن موجود در این ورق طبق استاندارد های ورق استیل باعث می شود که خواص مکانیکی و سختی آن متفاوت باشد. اگر کربن کمتر از ۰٫۱۵ درصد باشد به آن فولاد ساده نرم کربنی می گویند و برای میخ  ، پرچ و لوله های درزدار استفاده می کنند. از ۰٫۱۵ تا ۰٫۳ به کم کربن معروف است که شامل تیرآهن ، میلگرد ، چرخ دنده است. اگر میزان آلیاژ کربن از ۰٫۳ تا ۰٫۶ درصد باشد به آن کربن متوسط می گویند که برای شفت ، میل لنگ ، فنر استفاده می شود و اگر آلیاژ بالای ۰٫۶ درصد باشد پرکربن است و برای اره ، آچار ، مته و پیچ گوشتی به کار می رود.

ورق استیل به دو صورت ساده کربنی و آلیاژی موجود است که تفاوت این دو نوع در عناصری می باشد که در آن طبق استاندارد های استیل وجود دارد. استیل ساده کربنی از عناصر معمولی شامل سیلیسیم ، منگنز ، گوگرد و فسفر تشکیل شده است. با افزودن آلیاژهای دیگری به این ترکیب، استیل ضد زنگ تولید می شود که خواص بالایی دارد. حداقل ۱۰٫۵ درصد کروم برای ضد زنگ شدن فلزات نیاز است تا کروم پس از ترکیب با اکسیژن هوا اکسید کروم را تشکیل دهد. در استیل های ضد زنگ که به استنلس نیز معروف هستند نیکل ، مولیبدن ، کروم نیز موجود است که باعث می شود در برابر خوردگی مقاومت کنند. از ویژگی های خوب این ورق این است که قابل بازیافت کامل است و می توان آن را دوباره قالب گیری کرد.

روش محاسبه وزن ورق استیل

نحوه محاسبه وزن ورق استیل به این صورت است که با استفاده از فرمول محاسبه وزن ورق استیل می توانید وزن ورق استیل را به صورت دقیق محاسبه نمایید. وزن انواع ورق استیل از مهم ترین پارامترها در تعیین قیمت ورق استیل می باشد.

چگالی استاندارد ورق استیل نیز مانند سایر آهن آلات برابر ۷.۸۶ می باشد. در نهایت نیز وزن ورق استیل بدست آمده را بر ۱۰۰۰ تقسیم می نماییم تا بر حسب کیلوگرم بدست آید. در حالت کلی  ضخامت و عرض ورق را بر حسب میلیمتر محاسبه نمایید طول ورق نیز بر حسب متر باید حساب شود.

وزن ورق استیل =طول * عرض *ضخامت * چگالی ورق استیل

طبقه بندی ورق استیل

ورق استیل بر اساس آلیاژهای بکار رفته در آن دارای دسته بندی های زیر است.

 

جدول وزنی ورق استیل

ردیفطول ورق استیل (mm)عرض ورق استیل (mm)ضخامت ورق استیل (mm)وزن ورق استیل (kg)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۴۶.۲
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۵۸
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۶۱۰
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۷۱۱
۵۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۸۱۳
۶۲۰۰۰۱۰۰۰۰.۹۱۴
۷۲۰۰۰۱۰۰۰۱۱۶
۸۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۲۵۲۰
۹۲۰۰۰۱۰۰۰۱.۵۲۴
۱۰۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲
۱۱۲۰۰۰۱۰۰۰۳۴۸

 

جدول وزنی ورق استیل رول

ردیفطول ( میلیمتر)عرض ( میلیمتر)ضخامت ( میلیمتر)وزن ( کیلوگرم)
۱۲۰۰۰۱۰۰۰۴۰ صدم۶۴۰۰
۲۲۰۰۰۱۰۰۰۵۰ صدم۸۰۰۰
۳۲۰۰۰۱۰۰۰۱۱۶۰۰۰
۴۲۰۰۰۱۰۰۰۲۳۲۰۰۰
۵۲۵۰۰۱۲۵۰۱۲۵۰۰۰
۶۲۵۰۰۱۲۵۰۲۵۰۰۰۰

 

در زیر جداول و اطلاعات مهم ورق های فلزی را برای شما فراهم کرده ایم :

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *